Разлика помеѓу преработките на „Скијање“

Додадени 114 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Историја: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3)
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat-inline → Ризница-ред)
с (→‎Историја: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3))
 
==Историја==
Скијањето има историја од скоро пет милениума.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница
| last = Formenti |display-authors= et al.
| first =
| date = 2005
| url = http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1559840/pdf/rspb20053121.pdf
| accessdate = 2016-09-02 }}</ref> Сепак современото скијање се создало во [[Скандинавија]], но се смета дека пред 100 века се вежбала во денешна [[Кина]], според стари цртежи.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница
| last = Editors
| first =
| url = http://news.xinhuanet.com/english/2006-01/25/content_4098439.htm
| accessdate = 2015-01-27 }}</ref><ref>
{{Наведена мрежна страница
{{cite web
| last = Marquand
| first = Edward