Европско првенство во фудбал 2004: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Замена со функционална предлошка за Ризницата, replaced: {{commons category}} → {{рвр-авто}})
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
}}
 
'''Европско првенство во фудбал 2004''' или скратено '''Евро 2004''' — е 12-тото издание на [[Европско првенство во фудбал|европските првенства во фудбал]] организирано од страна на [[УЕФА]]. Завршниот турнир бил за првпат органиизиран во [[Португалија]], од 12 јуни - 4 јули 2004 година, по нивната кандидатура која била избрана на 12 октомври 1999 година, во конкуренција на [[Шпанија]] и [[Австрија]] / [[Унгарија]].<ref>{{cite news |title=Euro Championships lowdown |url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/internationals/3248986.stm |publisher=BBC Sport (British Broadcasting Corporation) |date=29 November 2003 |accessdate=26 April 2010 }}</ref><ref>{{citeНаведена webмрежна страница |title=Stadium deals inked |url=http://www.uefa.com/news/newsid=58042.html |publisher=UEFA.com (Union of European Football Associations) |date=10 March 2003 |accessdate=11 June 2012 }}</ref>.Вкупно триесет и еден натпревар се одиграле на десет локации во осум градови - [[Авеиро]], [[Брага]], [[Коимбра]], [[Гуимареш]], [[Фаро]] / [[Лоле]], [[Леирија]], [[Лисабон]] и [[Порто]]
 
Како и на Еуро 1996 и [[УЕФА Еуро 2000|Еуро 2000]] изданијата, на завршниот турнир се натпреваруваа 16 екипи - домаќините плус 15 екипи кои успешно ги совладаа квалификациите за Еуро 2004, кој започнале во септември 2002 година. Фудбалската репрезентација на Летонија за првпат обезбеди учество на еден голем турнир елиминирајќи ја [[Фудбалска репрезентација на Турција|Турција]] во квалификациите, односно баражот, додека [[Фудбалска репрезентација на Грција|Грција]] се врати на Европските првенства по 24 години.
 
Турнирот бил полн со изненадувања и импресии: репрезентациите на [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]],[[Фудбалска репрезентација на Шпанија|Шпанија]] и [[Фудбалска репрезентација на Италија|Италија]] биле елиминирани во групната фаза, додека [[Фудбалска репрезентација на Франција|националниот тим на Франција]], (бранителите на првенството), биле поразени во четврт-финалето од Грција.[[Фудбалска репрезентација на Португалија,|Португалскиот национален тим]] закрепна од поразот на отворањето на првенството против Грција, и од натпревар во натпревар беа се посилни, елиминирајќи ја [[Фудбалска репрезентација на Англија|Англија]] и [[Фудбалска репрезентација на Холандија|Холандија]] на патот до финалето. За првпат на еден голем фудбалски турнир, учесниците на последниот натпревар беа истите тимови како на првиот натпревар.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|last1=Holland|first1=Phil|last2=Williamson|first2=Martin|title=History of the Euros: European Championships 2004|url=http://espnfc.com/en/news/1053830/league/uefa-euro/season/2012/european-championships-2004.html|publisher=[[ESPN]]|accessdate=17 June 2012|date=29 April 2012}}</ref> Португалија била поразена од Грција, со голот на [[Ангелос Харистеас]].<ref>{{cite news |title=Charisteas the hero as Greece defy the odds |first=Kevin |last=McCarra |url=https://www.theguardian.com/football/2004/jul/05/euro2004.sport1 |work=The Guardian |publisher=Guardian News and Media |date=5 July 2004 |accessdate=24 May 2012 }}</ref> Триумфот на Грција бил неочекуван, со оглед на тоа дека тие учествувале до тогаш само на две други големи првенства, Еуро 1980 и [[Светско првенство во фудбал 1994|Светско Првенство во фудбал 1994 година]], каде што не успеа да победат на ниту еден натпревар.
 
За време на церемонијата на отворањето на турнирот, бил прикажан брод - кој ги симболизира португалските откритија и патувањата на португалските истражувачи - како и едрење преку морето, при што се претворил во знамињата на сите земји натпреварувачи.<ref>{{cite news |title=Euro 2004 build-up in pictures |url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/football/euro_2004/photo_galleries/3800931.stm |publisher=BBC Sport (British Broadcasting Corporation) |date=12 June 2004 |accessdate=10 June 2012 }}</ref> На завршната церемонија, португалско-канадската пејачка [[Нели Фуртадо]] ја изведе песната"[[Форца]]".