Разлика помеѓу преработките на „Саша Јанковиќ“

Додадени 266 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (7)
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (7))
 
==Животопис==
Саша Јанковиќ е роден на 24 април 1970 во [[Лозница]], дел од тогашна [[СФРЈ]]. Како млад се занимавал со спорт, најмногу со [[ракомет]] и [[карате]], а повремено со [[стреличарство]]. Јанковиќ повремено го загубил српското државјанство за време на [[распадот на СФРЈ]] бидејќи неговиот татко бил роден во [[Босна и Херцеговина]], па српските власти го воделе како бегалец.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.ekapija.com/website/sr/page/260617/Sa%C5%A1a-Jankovi%C4%87-prvi-srpski-za%C5%A1titnik-gra%C4%91ana-ombudsman-Perfekcionista|work=Blic|title=Saša Janković, prvi srpski zaštitnik građana (ombudsman) - Perfekcionista|date=September 26, 2009|accessdate=March 2, 2017}}</ref> Тој служел во војската на [[Република Српска Краина]] за време на [[Хрватска војна за независност|војната во Хрватска]].<ref>{{citeНаведена мрежна webстраница|url=http://www.novimagazin.rs/vesti/intevju-sasa-jankovic-predsednik-mora-da-bude-kocnica-populizmu|author=Jelka Jovanović|title=Intevju Saša Janković: Predsednik mora da bude kočnica populizmu|language=sr|date=March 2, 2017|accessdate=March 2, 2017}}</ref> Јанковиќ дипломирал право на универзитетот во [[Белград]] во 1996, а во 2006 станал доктор за политички науки на факултетот во Белград. Во периодот 1994–1997 работел како новинар за новинската агенција „Бета“. Потоа се вработил како советник во министерството за спорт на српската влада, а во 2001 станал помошник на министерот за спорт.
 
===Политичка кариера===
На 29 јуни 2007 српското Собрание го именувало Јанковиќ за [[народен правобранител]] на [[Република Србија]] со мандат во времетраење од пет години.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.danas.rs/vesti/ekonomija/zeleno_svetlo_za_predizborna_obecanja.4.html?news_id=115339|title=Zeleno svetlo za predizborna obećanja|last=Stanković|first=T.|publisher=Danas|language=sr|trans-title=Green light for pre-election promises|date=30 June 2007|accessdate=15 December 2016}}</ref> На 4 август 2012 Собранието повторно го изгласало на истата функција со 167 гласови „за“ и без ниту еден глас „против“.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.politika.rs/sr/clanak/228344/Sasa-Jankovic-ponovo-izabran-za-zastitnika-gradana|title=Saša Janković ponovo izabran za zaštitnika građana|publisher=Politika|language=sr|trans-title=Saša Janković is re-appointed Ombudsman|date=4 August 2012|accessdate=15 December 2016}}</ref> Јанковиќ влегол во судир со српскиот премиер [[Александар Вучиќ]] во 2014 кога истражувал инцидент во кој Андреј, брат на премиерот Вучиќ, бил натепан од полицијата за време на [[парада на гордоста]] во централниот дел на Белград. Кога Јанковиќ се обратил од собраниската говорница за инцидентот и рекол дека за него се одговорни од военото разузнавање, пратеници од владејачката [[Српска напредна партија]] вербално го нападнале и барале негова оставка.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://balkans.aljazeera.net/vijesti/polemika-o-napadu-na-brata-premijera-srbije|title=Polemika o napadu na brata premijera Srbije|publisher=Al Jazeera|date=15 December 2014|accessdate=15 December 2016}}</ref> Јанковиќ се повлекол од функцијата на 7 февруари 2017 за да може да се кандидира за претседател на Србија.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://rs.n1info.com/a226419/Vesti/Vesti/Sasa-Jankovic-podneo-ostavku.html|title=Saša Janković podneo ostavku, kandiduje se za predsednika|publisher=N1|language=sr|trans-title=Saša Janković Resigns, Will Run for President|date=7 February 2017|accessdate=7 February 2017}}</ref> Неговата кандидатура ја поддржале над 100 јавни личности од Србија. На изборите освоил 16.36% од важечките гласови и завршил втор, позади премиерот Вучиќ.<ref>{{citeНаведена мрежна webстраница|url=http://rs.n1info.com/a239670/Vesti/Vesti/RIK-94-18-Vucic-osvojio-1-9-miliona-glasova.html|title=RIK (94,18%): Vučić osvojio 1,9 miliona glasova|publisher=N1|language=sr|date=3 April 2017}}</ref>
 
==Наводи==