Разлика помеѓу преработките на „Славиша Јокановиќ“

Додадени 114 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3)
с (→‎Надворешни врски: Замена со функционална предлошка за Ризницата, replaced: {{Commons category}} → {{рвр-авто}})
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3))
| image_size =
| caption = Јокановиќ како менаџер на [[ФК Макаби Тел Авив|Макаби Тел Авив]] во 2015
| fullname = Славиша Јокановиќ <ref name="Hugman">{{citeНаведена webмрежна страница |title=Slavisa Jokanovic |url=http://hugmansfootballers.com/player/10328 |work=Barry Hugman's Footballers |accessdate=31 March 2017}}</ref>
| birth_date = {{birth date and age|1968|8|16|df=y}}<ref name="Hugman"/>
| birth_place = [[Нови Сад]], [[СФР Југославија]]
|title=Jokanović, new coach of Hércules|publisher=[[Marca (newspaper)|Marca]]|language=es|date=5 May 2014|accessdate=8 April 2015}}</ref> Тој само еднаш успеал да дојде до победа во петте натпревари во сезоната 2013–14 година.<ref>{{cite news|url=http://www.mundodeportivo.com/20140531/futbol/hercules-desciende-a-segunda-b-por-tercera-vez-en-su-historia_54408556645.html|title=Hércules desciende a Segunda B por tercera vez en su historia|title=Hércules relegated to ''Segunda B'' for third time in its history|publisher=[[Mundo Deportivo (newspaper)|Mundo Deportivo]]|language=es|date=31 May 2014|accessdate=20 May 2015}}</ref>
 
На 7 октомври 2014 година, Јокановиќ бил именуван за тренер на [[ФК Вотфорд|Вотфорд]] кој тогаш настапувал во англискиот [[Фудбалска лига Чемпионшип|Чемпионшип]] како четврти тренер од почетокот на сезоната. Тој добил краток договор да ја води екипата до крајот на сезоната.<ref>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/29518405|title=Watford: Slavisa Jokanovic replaces Billy McKinlay as boss|publisher=BBC Sport|date=7 October 2014|accessdate=16 October 2014}}</ref> Под негово водство, [[ФК Вотфорд|Вотфорд]] бил промовиран во [[Премиер лига]] со една одлична игра со скор од 15 победи на 20 натпревари;<ref name=PL>{{citeНаведена webмрежна страница|url=https://www.theguardian.com/football/2015/apr/25/brighton-watford-championship-match-report|title= Watford seal Premier League return as Brighton are put to the sword|publisher=[[The Guardian]]|date=25 April 2015|accessdate=1 May 2015}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/32460063|title=Watford 1–1 Sheff Wed|publisher=BBC Sport|last1=Mehta|first1=Kalika|date=2 May 2015|accessdate=6 May 2015}}</ref> На 5 јуни 2015 година, откако не успеал да се согласи на нов договор со управата, тој ја напуштил клупата и бил заменет од страна на [[Кике Санчез Флорес]].<ref name=Watford>{{cite news|url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/32958880|title=Watford: Quique Sanchez Flores replaces Slavisa Jokanovic|publisher=BBC Sport|date=5 June 2015|accessdate=22 January 2016}}</ref>
 
На 14 јуни 2015 година, Јокановиќ бил назначен за тренер на [[ФК Макаби Тел Авив|Макаби Тел Авив]]. На 25 август, тој во третото коло од квалификациите на [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] успеал да го внесе клубот во групната фаза во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на Шампионите]] за првпат по 11 години, по елиминацијата на [[ФК Базел|Базел]].<ref>{{cite news|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=2016/matches/round=2000633/match=2015663/index.html|title=Zahavi strike ensures Maccabi edge out Basel|publisher=UEFA.com|date=25 August 2015|accessdate=31 August 2015}}</ref>
 
Улогата на Јокановиќ траела повеќе од шест месеци кога тој избрал да се врати во англискиот [[Фудбалска лига Чемпионшип|Чемпионшип]], приклучувајќи се[[ФК Фулам|Фулам]] на 27 декември 2015 година.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.fulhamfc.com/news/2015/december/27/jokanovic-appointed|title=Jokanović appointed|publisher=Fulham F.C|date=27 December 2015|accessdate=27 December 2015}}</ref> По обезбедувањето на опстанок во сезоната 2015-16, во новата сезона тој ја постави целта на тимот да биде на првите шест места во лигата како би обезбедиле повраток во [[Премиер лига на Англија|Премиер лигата]] или најмалку квалификации за неа.<ref>{{cite news|url=http://www.westlondonsport.com/fulham/fulham-boss-targets-top-six-next-season|title=Fulham boss targets top six next season|publisher=West London Sport|date=7 May 2016|accessdate=10 May 2016}}</ref>
 
==Наводи==