Аголно забрзување: Разлика помеѓу преработките

Додадени 33 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
[проверена преработка][проверена преработка]
(меѓујазични врски)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
| опис =
| стандард = [[изведена SI единица]]
| величина = [[аголно забрзување]]
| максимбол = рад/с{{sup|2}}
| симбол = rad/s{{sup|2}}
{{Класична механика}}
 
'''Аголно забрзување''' - стапка на промена на [[аголна брзина|аголната брзина]]. Во [[Меѓународен систем на мерни единици|Меѓународниот систем на мерни единици ]] (SI единици), аголното забрзување се мери во радијани во секунда на квадрат (рад/с{{sup|2}}), и обично се означува со грчката буква алфа (α).<ref>{{citeНаведена мрежна webстраница|url=http://theory.uwinnipeg.ca/physics/circ/node3.html |title=Angular Velocity and Acceleration |publisher=Theory.uwinnipeg.ca |date= |accessdate=}}</ref>
 
==Математичка дефиниција==