Разлика помеѓу преработките на „Леополд IV (војвода од Австрија)“

с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (→‎Рани години: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
|burial_place =
}}
'''Леополд IV''' ({{lang-de|Leopold IV der Dicke}}, роден околу {{роден на|||1371}} во {{роден во|Виена}} - починал на {{починал на|3|јули|1411}} во {{починал во|Виена}}<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|title=Early Habsburg|url=http://www.europeanheraldry.org/early_habsburg.html|publisher=European Heraldry|accessdate=26 April 2011}}</ref>) — владетел од [[Хабсбуршка династија|Хабсбуршката династија]] како [[Предна Австрија|војвода од Австрија]] (1386—1411), [[Војводство Штаерска|војвода од Штаерска]], [[Војводство Корушка|војвода од Корушка]] и [[Војводство Крањска|војвода од Крањска]] (1386—1396), [[Грофовија Тирол|гроф од Тирол]] (1386—1406).
 
== Рани години==