Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Перен“

Додадени 76 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Истражувања и постигнувања: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
с (→‎Истражувања и постигнувања: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
Во 1919, Перен предложил дека [[Јадрена реакција|јадрените реакции]] можат да обезбедат енергија во ѕвездите. Тој сфатил дека масата на еден атом на хелиум е помала од масата на четири атоми на водород и дека [[еднаквост на масата и енергијата]]на Ајнштајн имплицира дека комбинацијата од 4 H → Тој ќе може да ослободи доволна количина на енергија за да направи ѕвездите да светат милијарда години. На [[Ханс Бете]] и [[Карл Фридрих вон Веизакер]]им останало да ги утврдат деталите на механизмот на [[Ѕвездена нуклеосинтеза|ѕвездената нуклеосинтеза]] во текот на 1930-тите години.<ref>[https://web.archive.org/web/20131203024638/http://www.astronomyhouston.org/sites/default/files/guidestar/2012October.pdf Why the Stars Shine] D.Selle, Guidestar (Houston Astronomical Society), October 2012, p.6-8</ref>{{,}}<ref>[https://books.google.ca/books?id=qq8Luhs7rTUC&pg=PA545&lpg=PA545&dq=Jean+Perrin+thermonuclear&source=bl&ots=5_hqSaPxlt&sig=eTuW-TILO4-RIN4WKUBy1BwX73E&hl=en&sa=X&ei=SA1RUYKQOOTi4AOD1oDoCg&ved=0CCwQ6AEwADgK#v=onepage&q=Jean%20Perrin%20thermonuclear&f=false John North, ''Cosmos: An Illustrated History of Astronomy and Cosmology''] (University of Chicago Press, p.545)</ref>
 
Во 1927, тој го основал Институтот за биологија, физика и хемија заедно со хемичарот Андре Џоб и физичарот Андре Мајер. Основањето било овозможено од страна на [[Едмонд Џејмс де Ротшилд]].<ref name=Zeitoun1>{{citeНаведена webмрежна страница |url=http://www2.cnrs.fr/presse/journal/4468.htm |title=Le CNRS a 70 ans |last=Zeitoun |first=Charline |date=September 2009 |work=CNRS le journal |accessdate=February 23, 2012 }}</ref> Во 1937, Перен ја оформил [[Палата на откривањата|Палатата на откривањата]], [[научен музеј]] во [[Париз]].
 
Перен се смета за татко на Националниот центар за научни истражувања ([[Национален центар за научни истражувања]] (CNRS)). Петицијата на Перен ја потпишале повеќе од 80 научници, а помеѓу нив биле осум лауреати на Нобеловата награда, францускиот министер за образование го поставува Conseil Supérieur de la Recherche Scientifique (Францускиот национален истражувачкисоветa) во април 1933. во 1936, Перен, сега подсекретар за истражувањето, ја основал Service Central de la Recherche Scientifique (Француската централна агенција за научни истражувања).<ref name=Zeitoun1/> Двете институции биле споени под цадорот на CNRS на 19 октомври 1939.<ref name=Guthleben1>{{citeНаведена webмрежна страница |url=http://www.cnrs.fr/ComiHistoCNRS/spip.php?article2 |title=Un peu d’histoire... La création du CNRS |last=Guthleben |first=Denis |date=November 3, 2010 |work=Comité pour l’histoire du CNRS |accessdate=February 23, 2012 }}</ref>
 
Од неговите студенти се издвојува [[Пјер Виктор Аугер]]. Жан Перен бил татко на Jean [[Франсис Перен]] кој, исто така бил физичар.