Разлика помеѓу преработките на „Еди Ведер“

Додадени 187 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (5)
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (5))
| birth_place = [[Еванстон]], САД
| genre = {{flatlist|
*[[алтернативен рок]]<ref>{{citeНаведена webмрежна страница | url=http://consequenceofsound.net/2015/07/eddie-vedder-performed-with-the-chicago-cubs-last-night-watch/ | title=Eddie Vedder performed with the Chicago Cubs last night — watch | publisher=[[Consequence of Sound]] | date=July 10, 2015 | accessdate=December 28, 2015 | author=Geslani, Michelle}}</ref>
*[[гранџ]]<ref>{{citeНаведена webмрежна страница | url=http://consequenceofsound.net/2015/09/eddie-vedder-and-beyonce-cover-redemption-song-watch/ | title=Eddie Vedder and Beyoncé cover "Redemption Song" — watch | publisher=[[Consequence of Sound]] | date=September 27, 2015 | accessdate=December 28, 2015 | author=Young, Alex}}</ref>
*[[фолк рок]]<ref>{{citeНаведена webмрежна страница | url=https://www.nytimes.com/2008/08/07/arts/music/07vedd.html?_r=0 | title=He Sings, He Broods, He Jams as a Solo | work=[[The New York Times]] | date=August 6, 2015 | accessdate=December 28, 2015 | author=Ratliff, Ben}}</ref>
}}
| occupation = {{flatlist|
*[[Roger Waters]]
}}
| notable_instruments = <!-- [[Fender Telecaster]]<br/>[[Schecter Guitar Research|Schecter PT Model]]<br/>[[Gibson SG]]<br/>[[Gibson SG|Gibson SG Jr.]]<br/>[[Martin Guitars|Martin 0–18]]<br/>Earnest Instruments Tululele, Custom Ukulele<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.earnestinstruments.com/tululele.html |title=Earnest Instruments Web Site |publisher=Earnestinstruments.com|accessdate=2011-12-08}}</ref> -->
}}
'''Еди Ведер''' (роден како ''Едвард Луис Северсон'' на {{роден на|23|декември|1964}}) — американски музичар, пејач и текстописец, најпознат по тоа што е главниот вокал и еден од трите гитаристи на алтернативниот рок бенд [[Pearl Jam]]. Познат по својот карактеристичен и моќен вокал, Ведер е рангиран како седми на листата на „Најдобри водечки пејачи на сите времиња“, составена од ''[[Ролинг Стоун]]''.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url = http://www.rollingstone.com/music/pictures/rolling-stone-readers-pick-the-best-lead-singers-of-all-time-20110412/7-eddie-vedder-0979704|title = Rolling Stone Readers Pick the Greatest Lead Singers of All Time|publisher = ''Rolling Stone''|accessdate = July 26, 2012}}</ref>. Во текот на својата кариера пред [[Pearl Jam]], Ведер бил член на [[Temple of the Dog]].
 
Во [[2007]] година го издал својот прв соло албум како саундтрак за филмот ''Into the Wild'' (2007). Неговиот втор албум Ukulele Songs бил објавен во [[2011]] година.
 
Еди Ведер бил примен во Салата на славата на рокенролот на 7 април 2017 година.
 
 
== References ==