Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Одземен 11 бајт ,  пред 12 години
+
(+)
[[Слика:Peio Yavorov.jpeg|десно|мини|200п|Пејо Јаворов]]
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Тотев Крачолов}}) ([[1 јануари]] [[1878]], [[Чирпан]] – [[29 октомври]] [[1914]], [[Софија]]) е поет од [[Бугарија|бугарски]] поет, сопатник на [[Гоце Делчев]] и негов биограф — „Гоце Делчев“ (1904), прв градоначалник на [[Гоце Делчев (град)|Неврокоп]].