Разлика помеѓу преработките на „Милунка Савиќ“

Додадени 228 бајти ,  пред 2 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (6)
с (→‎Воена кариера: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај (2))
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (6))
 
[[Податотека:Milunka Savić.jpg|thumb|right|Наредникот Милунка Савиќ]]
'''Милунка Савиќ''' ([[српски]]: ''Милунка Савић'', 1888 - ({{починал на|5|октомври|1973}})) била српска воена хероина која се борела во [[Балканските војни]] и во [[Првата светска војна]]. Таа е призната како најукрасен женски борец во целата историја на војување.<ref name=www.blic.rs>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/201674/Pred-Milunkom-su-i-generali-salutirali|title=Pred Milunkom su i generali salutirali|year=2009|accessdate=2012-09-30}}</ref> Таа била ранета најмалку девет пати за време на нејзиниот мандат.
 
==Воена кариера==
Магазинот ''Mental Floss'' ги опиша реперкусиите:
 
{{цитат|"Савиќ била повикана пред управникот. Тие не сакале да ја казнат, бидејќи таа се покажа како вреден и многу компетентен војник. Војското распоредување кое резултираше со нејзиниот пол да биде откриен беше нејзиниот десет. Но, ниту беше погодно една млада жена да биде во борба. Таа добила понудена за трансфер во поделбата за медицински сестри. Савиќ застанала и инсистирала дека таа само сака да се бори за својата земја како борец. Офицерот рече дека ќе размисли и ќе и го даде својот одговор следниот ден. Сеуште стоејќи, Савиќ одговори: "Јас ќе чекам." Се вели дека тој само ја остави да стои еден час пред да се согласи да ја испрати назад во пешадијата."<ref name="mentalfloss">{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.mentalfloss.com/article/52603/5-fiercest-one-liners-history?utm_source=article&utm_medium=website&utm_campaign=nrelate|title=5 of the Fiercest One-Liners in History &#124; Mental Floss|publisher=mentalfloss.com|accessdate=2014-04-30}}</ref>}}
Во 1914 година, во раните денови на [[Првата светска војна]], Савиќ ја доби својата прва Караѓорѓе ѕвезда по Битката кај Колубара. Таа ја доби својата втора Караѓорѓе ѕвезда по Битката кај Црна Река во 1916 година, кога таа самостојно зароби 23 [[Бугари|бугарски]] војници.<ref name=akademediasrbija />
 
<div class="references-small">
<references>
<ref name=www.blic.rs>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/201674/Pred-Milunkom-su-i-generali-salutirali|title=Pred Milunkom su i generali salutirali|year=2009|accessdate=2012-09-30}}</ref>
<ref name=akademediasrbija>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.akademediasrbija.com/index.php?option=com_content&view=article&id=337:zaboravljeni-srpski-heroji-milunka-savi&catid=47:ukratko-cat&Itemid=71|title=Zaboravljeni Srpski Heroji - Milunka Savić|year=2009|work=akademedia srbija|accessdate=2010-07-07}}</ref>
<ref name=srpsko>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.srpsko-nasledje.rs/sr-l/1999/01/article-9.html|title=Lepe i umne ponos roda svog|work=Srpsko Nasleđe – Istorijske Sveske|year=1999|accessdate=2010-07-07}}</ref>
<ref name=vozdovac>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.vozdovac.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=472&Itemid=173&lang=srl|title=Istorija Voždovca|work=Opština Voždovac|year=2010|accessdate=2010-07-07}}</ref>
</references>
</div>