Разлика помеѓу преработките на „Вепски јазик“

Додадени 38 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Писмо: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
с (→‎Писмо: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
 
==Писмо==
Јазикот користи латиница.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|title=The government of the Republic of Karelia approved the Veps language alphabet|url=http://gov.karelia.ru/News/2007/04/0417_06_e.html|accessdate=2011-01-08}}</ref>
 
<center>