Разлика помеѓу преработките на „Батерија“

Додадени 38 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Опасности: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна|)
с (→‎Опасности: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
Потсетувањата на уредите кои користат литиум-јонски батерии станаа почести во последниве години. Ова е одговор на пријавените несреќи и неуспеси, повремено палење или експлозија. Експертско резиме на проблемот покажува дека овој видкористи течни електролити за пренос на литиумски јони помеѓу анодата и катодата. Ако батеријата ќе се наполни премногу брзо, може да предизвика краток спој, што доведува до експлозии и пожари".
 
<ref>{{citeНаведена webмрежна страница |url=http://theamericanenergynews.com/markham-on-energy/solid-state-battery-advance-goodenough |title=Solid-state EV battery breakthrough from Li-ion battery inventor John Goodenough |last=Hislop |first=Martin |date=1 March 2017 |website=North American Energy News |publisher=The American Energy News. |access-date=15 March 2017}}</ref><ref>https://www.youtube.com/playlist?list=PLAAoauVs9gEUQ1QfaueaDCjTMb9LoPEjX</ref>
 
=== Истекување ===