Разлика помеѓу преработките на „Галеби“

Додадени 114 бајти ,  пред 11 месец
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3)
с (clean up, replaced: |coauthors= → |author2= using AWB)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3))
==Однесување==
Најголемиот број галеби живеат во умерените и постудените делови на двете хемисфери. Живеат на бреговите од морето или езерото, понекогаш и подлабоко во копнениот дел, а многу ретко се впуштаат во лет на отворено море.
Галебите, особено поголемите видови, се многу интелигентни птици,<ref name="rspb">{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.rspb.org.uk/wildlife/features/gulls.aspx|title=Gulls and man|date=13 August 2007|publisher=The Royal Society for the Protection of Birds|accessdate=4 January 2010}}</ref> кои користат сложена комуникација и имаат многу развиена социјална структура.<ref>[[John Alcock (behavioral ecologist)|Alcock, J.]] (1998) Animal Behavior: An Evolutionary Approach (7th edition). Sinauer Associates, Inc. Sunderland, Massachusetts. ISBN 0-87893-009-4</ref> На пр. тие често се здружуваат во групи заради одбрана од предатори, некои од нив покажале способност за користење примитивни алати<ref name="henry">{{cite journal|last=Henry|first=Pierre-Yves|author2=Jean-Christophe Aznar|date=June 2006|title=Tool-use in Charadrii: Active Bait-Fishing by a Herring Gull|journal=Waterbirds|publisher=The Waterbird Society|volume=29|issue=2|pages=233–234|doi=10.1675/1524-4695(2006)29[233:TICABB]2.0.CO;2|year=2006}}</ref> итн.
Многу видови галеби се успешни во соживотот со луѓето.<ref name="seagull_crisps_aberdeen">{{cite news |url=http://news.bbc.co.uk/1/hi/scotland/north_east/6907994.stm |title=Seagull becomes crisp shoplifter |work=BBC News |date=20 July 2007}}</ref>
Најдолг животен век забележан е за сребренестиот галеб и изнесува 49 години.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://genomics.senescence.info/species/entry.php?species=Larus_argentatus|title=AnAge entry for Larus argentatus|work=The Animal Ageing and Longevity Database|accessdate=23 November 2008}}</ref>
===Размножување===
[[File:Larus marinus eggs.jpg|thumb|Гнездо со три типични јајца]]
===Исхрана===
Повеќето од галебите се хранат со месо, а некогаш се случува да јадат и мрши. Обично јадат ракови и ситни риби. Но, сепак, општо земено, галебите јадат сè што ќе им биде понудено од луѓето, нивните остатоци, и секаква храна - растителна и животинска.
Како и другите птици од нивниот ред (барските птици), и галебите пијат и солена и слатка вода. Тие имаат егзокрини жлезди со кои натриум хлоридот можат да го исфрлат преку ноздрите што им помага на бубрезите во одржувањето на електролитната рамнотежа.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|title=How do seagulls drink saltwater?|url=http://blogs.howstuffworks.com/2009/07/09/how-do-seagulls-drink-saltwater/|author=Sarah Dowdey|date=9 July 2009|publisher=[[HowStuffWorks]]|accessdate=20 March 2013}}</ref>
 
==Галебот како тема во уметноста==