Разлика помеѓу преработките на „Грутчеста луковица“

с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (Bot: Migrating 17 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q858568 (translate me))
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
 
[[File:CormAnatomy5686.jpg|thumb|250п|Анатомија на г. луковица на Crocosmia; се гледа туниката, кората на ткивото за складирање, централната срцевина и образувањето на нова луковица од пупка на врвот]]
[[File:Corm stolons5680.jpg|left|thumb|250п|Г. л. на Crosmia со столони кои излегуваат низ туниката. Тие потекнуваат од врвните пупки и обично даваат нови луковици на нивните врвови]]
Грутчестата луковица се состои од еден или повеќе интернодии со по барем една точка на растење, обично со заштитни листови видоизменети во лушпи или туники. Туниката на грутчестата луковица се образува од мртви делови на лисните дршки, кои се остатоци од листовите произведени во претходните години. Тие делуваат како покривка, заштитувајќи ја луковицата од инсекти, подземни животни, поплави и загуба на вода. Туниките кај некои видови се тенки, суви и хартиести (барем кај младите растенија), но, кај некои фамилии (каква што е фамилијата [[Перуники]]) туниката на зрелата грутчеста луковица може да пружи значителна заштита. Така на пример, некои од поголемите видови на ''[[Watsonia]]'' создаваат дебели, отпорни на гниење туники за време од неколку години; се добива жилава, мрежеста и фиброзна структура. Други видови, како повеќето од родот ''[[Lapeirousia]]'', поседуваат цврсти, задрвенети туники.<ref name = "Dyer">Dyer, R. Allen, “The Genera of Southern African Flowering Plants”. ISBN 0-621-02854-1, 1975</ref>
 
На внатрешен план, една типична грутчеста луковица се состои од [[паренхим]]ални клетки богати со [[скроб]], кои се наоѓаат над циркуларниот базален нодиум од кој растат корењата.
[[File:corm.jpg|250px|right|thumb|Грутчеста луковица на ''[[Gladiolus]]''; се гледа образување на мали луковички на краевите од кратките столони]]
Грутчестите луковици понекогаш се мешаат со вистинските луковици; тие обично се слични по надворешен изглед, и затоа погрешно се нарекуваат луковици. Грутчестите луковици се стебла кои се изградени од цврсти ткива, што ги разликува од луковиците, кои најчесто се составени од наслоени месести лушпи (кои се видоизменети листови). Затоа, ако грутчестата луковица се сече на половина, таа е цврста, но кога вистинска луковица се сече, се забележуваат слоевите од лушпи.<ref>
{{Наведена мрежна страница
{{cite web
|url=http://urbanext.illinois.edu/bulbs/bulbbasics.html
|title=Bulbs and More - Bulb Basics