Вебер (единица): Разлика помеѓу преработките

Додадени 37 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
(изменета категоризација, ситна поправка)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
}}
 
Веберот може да се дефинира во однос на [[Фарадеев закон за индукција|Фарадеевиот закон]], кој го утврдува односот помеѓу промената на [[магнетен тек|магнетниот тек]] (флукс) низ затворен круг и [[електрично поле|електричното поле]] околу кругот. Промената на текот од еден вебер индуцира [[напон]] ([[електромоторна сила]]) од еден [[волт]] во [[секунда]].<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/вебер „вебер“] - Лексикон на македонскиот јазик, он.нет</ref>
 
Официјално,
<blockquote>Вебер (единица за магнетен тек) — Вебер е магнетниот тек кој, во затворен единечен круг, ќе произведе електромоторна сила од 1 волт ако се намали на нула по рамномерна стапка за 1 секунда.<ref>
{{Наведена мрежна страница
{{cite web
|year = 1946
|title = CIPM, 1946: Решение 2 / Дефиниции на електричните единици
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Изведени SI-единици]]
[[Категорија:Мерни единици]]