Денис Ричи: Разлика помеѓу преработките

Додадени 76 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
=== Медалја на IEEE Richard W. Hamming ===
 
1990 година Ричи и Томпсон го добиле медалот [[IEEE Richard W. Hamming Medal|IEEE Richard W. Hamming]] од [[Institute of Electrical and Electronics Engineers|IEEE]], "за пронаоѓањето на оперативниот систем UNIX и програмскиот јазик C".<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.ieee.org/documents/hamming_rl.pdf |title=IEEE Richard W. Hamming Medal Recipients {{en}}|publisher=[[IEEE]] |accessdate={{Start date|2011|5|29}}}}</ref>
 
=== Национален медал за технологија ===
Ричи бил пронајден мртов на 12 октомври 2011, на возраст од 70 години во неговиот дом во [[Беркли Хајтс]], [[Њу Џерси]], каде што живеел сам. Првата вест за неговата смрт дошла од неговиот поранешен колега, [[Роб Пајк]]. Причината и точното време не биле одредени. Ричи имал нарушено здравје изминатите неколку години.
 
[[Fedora 16]] [[Linux distribution]], која била пуштена во продажба неколку месеци по неговата смрт, била посветена на него и неговата работа.<ref name="F16Phoronix">{{citeНаведена webмрежна страница | url=http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTAxMjg | title=Red Hat Releases Fedora 16 "Verne" | author=[[Phoronix]] | accessdate=2011-11-08 }}</ref>
 
== Библиографија ==