Разлика помеѓу преработките на „Ролинг Стоун“

Додадени 114 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3)
с (→‎top: clean up, replaced: People → People (magazine) using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3))
'''''Ролинг Стоун''''' ({{lang-en|Rolling Stone}}) е списание со седиште во САД, посветено на [[музика]]та, [[политика]]та и [[популарната култура]]. Излегува на секои две седмици. ''Ролинг Стоун'' бил основан во [[Сан Франциско]] во 1967 година од страна на [[Џан Венер]] (кој сѐ уште е уредник и издавач) и музичкиот критичар [[Ралф Ј. Глисон]].
 
За да го основа весникот, Венер позајмил $7,500 од членовите на неговата фамилија и од фамилијата на неговата тогаш идна жена Џејн Шинделхејм.<ref name="Wenner's world">{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.salon.com/people/bc/1999/04/20/wenner/print.html|title=The evolution of Jann Wenner: How the ultimate '60s rock groupie built his fantasy into a media empire|last=Weir|first=David|author2=Salon people.com|date=April 20, 1999|work=Wenner's world|publisher=''People (magazine)'' magazine|accessdate=2009-02-12}}</ref> Првото издание било објавено на 9 ноември, 1967 година.<ref>{{Cite episode | title = Pable Pawncasso | episodelink = List of Pawn Stars episodes#Season 4 | series = Pawn Stars | serieslink = Pawn Stars
| airdate = April 4, 2011| season = 4| number = 18 }}</ref>
 
Списанието е познато по неговите насловни почнувајќи од 1970-тите, со енигматскиот и контроверзниот гонзо новинар [[Хантер С. Томпсон]]. Магазинот ''Ролинг Стоун'' го сменил форматот во 1990-тите како обид да допре до помладите читатели,<ref name="Ottawa Citizen">{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.canada.com/ottawacitizen/news/artslife/story.html?id=ef35bad8-882d-4e55-860a-7bdfeeae4f27 |title=Rolling Stone magazine goes down a size|last=Citizen News Services|date=August 13, 2008|work=''Ottawa Citizen|publisher=Canwest Publishing Inc. |accessdate=2009-02-12}}</ref> кои најчесто биле фокусирани на телевизијата или на филмските актери и поп музиката. Ова довело до критики дека магазинот го нагласува стилот пред статистиките.<ref name="samuelfreedman.com">{{citeНаведена мрежна webстраница|url=http://www.samuelfreedman.com/articles/culture/ust_rolling.html|title=Literary 'Rolling Stone' sells out to male titillation|last=Freedman|first=Samuel G. |date=Date TK, 2002|publisher=USA Today|accessdate=2009-02-12}}</ref> Магазинот продолжил со традиционалните содржини, вклучувајќи и политички приказни и неговиот промет е доста зголемен.
 
==Извори==