Леска (округ): Разлика помеѓу преработките

Додадени 38 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
[[Слика:AlbaniaLezhe.png|десно|Мапа Албаније са означеним Лежеом]]
 
'''Леска''' или '''Леж''' ({{lang-sq|Rrethi i Lezhës}}) е еден од 36-те окрузи во [[Албанија]]. Округот има населеие од 77,184 жители<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref>(2010), и површина од 479 км<sup>2</sup>. Округор се наоѓа во северозападниот дел на земјата, со главен град [[Леска (Албанија)|Леска]]. Во округот се наоѓаат следните населени места:
 
*[[Балдрен и Ри]] (9,872)