Разлика помеѓу преработките на „Поградец (округ)“

Додадени 38 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
[[Податотека:AlbaniaPogradec.png|right|Поградец.]]
 
'''Округот Поградец''' ({{lang-sq|Rrethi i Pogradecit}}) е еден од 36-те окрузи во Албанија и има значително македонско малцинство. Округот има население од 70,575 жители<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref> и површина од 725&nbsp;км<sup>2</sup>. Во округот се наоѓаат следните општини:
*[[Старово]]
*[[Чернава]]