Тепелена (округ): Разлика помеѓу преработките

Додадени 38 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
[[Image:AlbaniaTepelene.png|right|Тепелена]]
 
'''Округот Тепелена''' ([[албански јазик|албански]]: ''Rrethi i Tepelenës'') е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Ѓирокастро. Округот има население од 23,800 жители<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref> и површина од 817 км<sup>2</sup>. Округот се наоѓа во јужниот дел од земјата. Во округот се наоѓаат следните населени места:
 
*[[Буз (Албанија)]]