Разлика помеѓу преработките на „Игнатиј I Цариградски“

с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
'''Игнатиј I Цариградски''' ({{роден на|||799}} во {{роден во|Цариград|}} - {{починал на|23|септември|877}}) бил [[Вселеснки патријарх]] во периодот од [[847]]–[[858]] и [[867]]–[[877]] година.
 
Игнатиј бил син на императорот [[Михаил I Рангабе]]. За патријарх дошол по смртта на [[Методиј I Цариградски|Методиј I]] во [[846]] година. Во [[858]] година бил симнат од престолот и пратен во прогонство. На негово место бил поставен секретарот на императорот, [[Фотиј I Цариградски|Фотиј I]]. Но кога на царскиот престол дошол [[Василиј I|Василиј Македонецот]], тој повторно го вратил Игнатиј на патријаршискиот престол. Св. Игнатиј управувл со голема ревност и мудрост. Го изградил манастирот на Св. Архангели, во којшто се упокоил [[877]] година<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|title=Свети Игнатиј, патријарх Цариградски|url=http://www.mpc.org.mk/Kalendar/prolog.asp?id=1958|accessdate=6 февруари 2011|language=Македонски}}</ref>.
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Римокатолички светци од Анадолија]]
[[Категорија:Светци од Анадолија]]