Џулијан Асанж: Разлика помеѓу преработките

Додадени 178 бајти ,  пред 3 години
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (5)
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (5)
Ред 5:
| опис =
| родено-име = Џулијан Пол Асанж
| роден-дата = {{роден|3|јули|1971}}<ref name="interpol">[http://www.interpol.int/public/data/wanted/notices/data/2010/86/2010_52486.asp Wanted: Assange, Julian Paul. Interpol.int.]</ref><ref name="magnetictimes">{{citeНаведена webмрежна страница | url = http://www.magnetictimes.com.au/article-3554.html | date = 7 August 2010 | title = Julian Assange's mother recalls Magnetic | publisher = Magnetic Times|location=Australia}}</ref><ref name="newyorker">{{citeНаведена мрежна webстраница | url = http://www.newyorker.com/reporting/2010/06/07/100607fa_fact_khatchadourian | date = 7 June 2010 | title = No Secrets | first = Raffi | last = Khatchadourian | publisher = The New Yorker}}</ref>
| роден-место = [[Таунсвил]], [[Австралија]]
| наставка1 = <!-- ова е наставка само за полето „Роден“ -->
Ред 16:
| родители =
| роднини =
| деца = Даниел Асанж<ref name="crikey">{{citeНаведена webмрежна страница | first = Nick | last = Johns-Wickberg | date = 17 September 2010 | title = Daniel Assange: I never thought WikiLeaks would succeed | url = http://www.crikey.com.au/2010/09/17/daniel-assange-i-never-thought-wikileaks-would-succeed/ | work = [[Crikey]]}}</ref>
| lbl1 = Награди
| data1 = [[Index on Censorship#Freedom of Expression Awards|Economist Index on Censorship Award]] (2008)<br />[[Amnesty International UK Media Awards|Amnesty International UK Media Award]] (2009)<br />[[Sam Adams Award]] (2010)
Ред 35:
На 16 години започнал да се занимава со хакерство. Бил уапсен во [[1991]] година за неовластен упад во [[компјутер]]ски систем. На судењето се изјаснил за виновен по сите точки од обвинението. Поради доброто однесување бил осуден на парична казна од 2100 австралиски долари.
Џулијан Асанж во 2006 година го основал мрежното место [[Викиликс]] и го [[Вдомување|вдомувал]] на домашен [[Веб опслужувач|опслужувач]]. Од тогаш на [[Викиликс]] има објавено стотици документи поврзани со војните во [[Ирак]] и во [[Авганистан]].
На [[30 ноември]] [[2010]] година бил ставен на црвениот список на [[Интерпол]] за лица<ref name="interpol"/><ref name="nyt">http://www.nytimes.com/2010/12/02/world/europe/02assange.html?_r=1</ref><ref name="interpol"/> по кои се трага на барањето на [[Шведска]], каде против него започнала, потоа била стопирана, а потоа уште еднаш била започната истрага за наводно силување извршена во текот на летото 2010. На [[7 декември]] Асанж ѝ се предал на [[Лондон|лондонскаталондон]]ската полиција, но бил пуштен на слобода со кауција по 10 дена.
 
==Работата на Викиликс==
 
Асанж го основал мрежното место Викиликс во [[2006]] година и е член на неговиот советодавен одбор. Во [[Викиликс]] тој е вклучен во публикувањето на документи за незаконски убиства во [[Кенија]], извештаи за исфрлање на токсичен отпад африканскиот брег, прирачници на црквата на Скиентологија, процедури кои се одвиваат во затворот на [[Гвантанамо]], вклучувајќи и материјални големи банки и др.<ref name="autogenerated1">{{citeНаведена webмрежна страница | url = http://www.smh.com.au/opinion/politics/leaks-pour-forth-from-the-wiki-well-of-information-20100408-ruxn.html | title = WikiLeak And Apache Attack In Iraq&nbsp;— Julian Assange | publisher = [[The Sydney Morning Herald]] | date = 2010-04-09 | accessdate = 3 December 2010}}</ref> Тој од почетокот на [[декември]] [[2010]] е во центарот на вниманието на светската јавноста поради објавувањето на тајни документи на Викиликс кои содржат детали за инволвираноста на [[САД]] во војните во Авганистан и Ирак. На [[28 ноември]] [[2010]] година, Викиликс и медиумите кои ја поддржуваат започна да публикуваат тајни дипломатски документи на САД. Според британскиот весник "Гардијан", ова го довело „''Асанж во центарот на интензини медиумски шпекулации и кампања на омраза против него во Америка''“.<ref name="guardian">{{citeНаведена мрежна webстраница | url = http://www.guardian.co.uk/world/blog/2010/dec/03/wikileaks-julian-assange-online | title = WikiLeaks cables: Live Q&A with Julian Assange | publisher = The Guardian | date = 3 December 2010 | accessdate = 3 December 2010}}</ref>
 
== Политички азил ==
Ред 47:
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Асанж}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Асанж}}
[[Категорија:Живи луѓе]]