Демирџојани: Разлика помеѓу преработките

Додадени 38 бајти ,  пред 3 години
с
→‎Отоманско Царство: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција)
с (→‎Отоманско Царство: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година, селото имало 370 [[Турци]]<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 197.]</ref>.
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. На пописот од [[1913]] година биле евидентирани 509 жители<ref>{{citeНаведена webмрежна страница
| last = Λιθοξόου
| first = Δημήτρης