Разлика помеѓу преработките на „Шпанска граматика“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвисти → јазичари
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Екваторијална → Екваторска)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвисти → јазичари)
{{Шпански јазик}}
'''Шпанскиот''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''español, castellano'') е јазик кој се зборува во [[Шпанија]], [[Америка]] и [[Екваторска Гвинеја]]. Шпанскиот е [[Флективност|флективен јазик]], со два [[граматички род]]а, разни форми на [[глагол]]и, но без [[Деклинација (лингвистикајазичарика)|деклинација]] на именки и со поедноставена заменска (прономинална) деклинација. Овој јазик е првиот [[Романски јазици|романски јазик]] кој имал напишана граматика во [[1492]] година, напишана од [[Андалузија|андалузискиот]] [[лингвист]] [[Антонио де Небриха]].
 
Што се однесува за регулацијата на јазикот, шпанската кралска академија се грижи за јазикот и го адаптира новите правила на јазикот. Разликите помеѓу стандардниот шпански јазик зборуван во Шпанија и шпанскиот јазик во Америка, не се разликува многу и меѓусебно многу лесно се разбираат.