Разлика помеѓу преработките на „Месроб Машдоц“

Одземен 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвист, → јазичар,
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвист, → јазичар,)
 
|prayer_attrib=
}}
'''Месроб Машдоц''' ([[ерменски]]: ''Մեսրոպ Մաշտոց'') бил ерменски лингвистјазичар, просветител, мисионер, теолог и светец на [[Ерменската Апостолска црква]] и [[Ерменската католичка црква]]. Маштоц е најпознат по создадавање на ерменската азбука во текот на [[406]] година.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Ерменски академци]]
[[Категорија:Ерменски преведувачи]]