Разлика помеѓу преработките на „Софиски универзитет „Св. Климент Охридски““

с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: лингвист → јазичар
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Кнежество → Кнежевство)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: лингвист → јазичар)
== Историја ==
 
На [[1 октомври]] [[1888]] година многу скромно започнуваат лекции во Историско-филолошкото одделение на Вишиот педагошки курс при Софиската машка гиназија со четворица редовни, тројца вонредни професори и 43 студенти. Во [[1889]] и [[1892]] год. се основаат уште два факултета - Физичко-математичкиот и Правниот. По неколку месеци е преименуван во ''Вишо училиште'', а во [[1904]] г. - во [[универзитет]]. Прв негов ректор е познатиот бугарски лингвистјазичар [[Александар Теодоров-Балан]].
 
== Структура ==