Семантика: Разлика помеѓу преработките

Одземени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвисти → јазичари (3), Лингвисти → Јазичари, лингвист → јазичар
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ''' е → ''' — (2))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвисти → јазичари (3), Лингвисти → Јазичари, лингвист → јазичар)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Јазичарика}}
{{Лингвистика}}
 
'''Семантиката''' — дел од [[лингвистикајазичарика]]та што се занимава со значењето на зборовите и нивната функција во реченицата.
Генерално гледано, '''семантиката''' — гранка на [[лингвистикајазичарика]]та која го проучува ''[[лингвистичкијазичарички знак|означено]]то''. Зборот ''семантика'' бил измислен кон крајот на [[XIX век]] од страна на францускиот лингвистјазичар [[Мишел Бреал]], авторот на првиот семантички [[трактат]].
 
Семантиката има повеќе предмети на проучување :