Карамела: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвисти → јазичари
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто (2) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвисти → јазичари)
Процесот на карамелизација се состои од греење на шеќер полека до 170 степени. Како што се загрева шеќерот, молекулите и ги реформира во соединенија со карактеристична боја и вкус.
Голем број на бонбони и десерти се направени со карамела; карамелизирани јаболка, пралине, нугатс, крем карамел и крем бруле.
Повеќето лингвистијазичари го бараат потеклото на зборот на средновековните латински канамелис ( шеќерна тркса) или на латински каламелус( малку трска, се однесува на шеќерна трска).
Карамел бонбоната е мека, густа, бонбона за џвакање направена со мешање на млеко или крем, шеќер, путер, и вкус од ванила. Шеќерот се загрева одделно за да достигне 170 степени, се карамелизира пред да се додадат другите состојки. Алтернативно сите состојки може да се зготват заедно. Овој вид на бонбони често се нарекува „млечна карамела“ или „крем карамела“.