Систематика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 37 бајти ,  пред 13 години
с
Монера веќе не е царство
(→‎Систематски начини на проучување: Промена на „надоле“ во „надолу“. Пишувајте литературно!)
с (Монера веќе не е царство)
[[Image:Systema Naturae cover.jpg|Линеовата книга за систематика ,,Systema naturae"|thumb|220px]]
'''Систематиката''' е [[Биологија|биолошка]] [[наука]] чијшто предмет на проучување е разнообразието и класификацијата на [[Организам|организмите]] ([[МонераАрхеа|монериархеи]], [[Бактерија|бактерии]], [[Протиста|протисти]], [[габи]], [[растенија]] и [[животни]]). Целта на систематиката е ''детерминација на [[филогенија]]та''. [[Систематичари]]те наидуваат на големи тешкотии при нивната работа, поради обемноста на [[Жив свет|живиот свет]]. Секоја година се опишуваат нови видови, посебно од недоволно [[Истражување|истражените]] подрачја на [[Земја]]та, како тропските. Денес се претпоставува дека на Земјата живеат вкупно околу 40 милиони видови на организми.
 
== Систематски начини на проучување ==