Каваја: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
 
[[Податотека:Lagja Kavajë.jpg|thumb|270px|Каваја]]
 
'''Каваја''' ({{lang-sq|Kavajë}}) е град во западна [[Албанија]] во [[Каваја (округ)|истоимениот округ]]. Се наоѓа на неколку километри од бреговите на [[Јонско Море|Јонското Море]]. Според пописот од 2001 година, во градот живееле 24,817 жители.
 
{{Градови во Албанија}}