Разлика помеѓу преработките на „Рокселана“

Додадени 179 бајти ,  пред 6 месеци
→‎Влијание: #WPWPMK #WPWP
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство (2) using AWB)
(→‎Влијание: #WPWPMK #WPWP)
Бидејќи починала во 1558 година, таа не доживеала да го види конфликтот меѓу Бајазит и нејзиниот сопруг Сулејман против кој бил организиран бунт. Побуната не успеала и Бајазит заедно со своите четири синови биле погубени. Единствено дете кое никогаш не го разочарало султанот била неговата ќерка Михримах.
 
По смртта на Сулејман во животот на Сулејман не се нашла друга жена. Тој наредил да биде погребен до неа, во [[Сулејманова џамија|Сулејмановата џамија]] во [[Истанбул]].
[[Податотека:Mausoleum of Roxelana 02.jpg|thumb|200px|Турбето на Хурем Султан во Сулејмановата џамија во Истанбул]]
 
== Во културата==