Разлика помеѓу преработките на „Slipknot“

Додадени 56 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница, Cite book → Наведена книга
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница, Cite book → Наведена книга)
}}
 
'''Slipknot''' е американска хеви метал група од [[Ајова]], [[САД]], кои се формирани во 1995 година. Сите членови на групата носат уникатни маски. Бендот досега има издадено четири студиски албуми, а познати се по нивниот агресивен изглед и по хаотичните концерти. По повеќето промени во првобитниот состав, денес бендот се состои од: Кори Тејлор(вокали), Шон Крехан(перкусии), Крис Фен(перкусии), Сид Вилсон (DJ), Џеј Вајнберг(тапани), Алесандро Вентурела(бас гитара), Mик Томпсон(водечка гитара), Џејмс Рут(ритам гитара) и Крејг Џонс(семплови). Првата промена во почетниот состав е на 25 мај 2010 со ненадејната смрт на басистот Пол Греј. На 12 декември 2013, бендот изјави дека тапанарот Џои Џордисон го напуштил бендот од неразјаснети причини. Досега имаат издадено 5 студиски албуми и во тек е снимањето на шестиот албум, кој ќе биде издаден во 2019&nbsp;г.<ref>{{CiteНаведена webмрежна страница |url=http://www.allmusic.com/artist/slipknot-mn0000750742 |title=Slipknot |publisher=[[Allmusic]] |accessdate=4 февруари, 2013}}</ref><ref>{{CiteНаведена bookкнига |url=http://books.google.com/books/about/Slipknot.html?id=67tBhuvwLuYC |title=Slipknot: Unmasked |publisher=Joel McIver |date=1 декември, 2001}}</ref>
 
== Наводи ==