Разлика помеѓу преработките на „Свети Никола“

Додадени 76 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Живот: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
с (→‎Пренос на моштите: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
с (→‎Живот: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
Во времето на царот [[Диоклецијан]] и [[Максимијан]], кога христијанското население било прогонувано, мачено и затворано, истото му се случило и нему. Со доаѓањето на власт на [[Константин I Велики]], престанало и прогонувањето на христијаните кои во исто време добиле и рамноправно место во [[Римско Царство|Римското Царство]]. Присуствувал на [[Прв вселенски собор|Првиот вселенски собор]] во [[Никеја]], каде се залагал за воведувањето на светото тројство. Поради голема ревност го удрил александрискиот свештеник Ариј. По ова, тој бил оптужен за [[ерес]], бил прогонет од самиот собор и му било забрането понатамошно присуство на собирите. Според христијанската традиција на Свети Никола му било одобрено повторно присуство на црковните собири, поради јавувањето на [[Бог]] на избраните архиери велејќи им дека сториле голема неправда.
 
Уште додека бил жив, луѓето го сметале за светител и го повикувале на помош од страна на болните, несреќните и немоќните. Христијаните веруваат дека тој помагал на сите повици и дека од неговото лице сјаело светлост. Во својата старост се разболел и починал на [[6 декември]] [[343]] година<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|title=Who is St. Nicholas?|url=http://www.stnicholascenter.org/Brix?pageID=38|publisher=St. Nicholas Center|accessdate=7 декември 2010}}</ref><ref>{{citeНаведена мрежна webстраница|title=St. Nicholas|url=http://www.roca.org/OA/5/5m.htm|publisher=Orthodox America|accessdate=7 декември 2010}}</ref> .
 
== Пренос на моштите ==