Разлика помеѓу преработките на „Нема земја за старци“

с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
с (→‎[[БАФТА]]: Правописна исправка, replaced: глумецка → глумица using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
 
}}
 
'''Нема земја за старци''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''No Country for Old Men'') е [[филм]] ([[драма]]) од [[2007]] година, [[Режија|режиран]] од браќата [[Џоел Коен]] и [[Итан Коен]]. Главните улоги ги играат: [[Томи Ли Џонс]], [[Џош Бролин]] и [[Хавиер Бардем]]. Филмот е снимен по истоимениот [[роман]] на Кормак Макарти.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.philly.com/dailynews/columnists/gary_thompson/11139467.html|title=Creep in the heart of Texas|first=Gary|last=Thompson|date=November 9, 2007|publisher=''Philadelphia Daily News''|accessdate=January 4, 2004}}</ref><ref>{{citeНаведена мрежна webстраница|url=http://www.ew.com/ew/article/0,,20158940,00.html|title=No Country for Old Men|first=Lisa|last=Schwarzbaum|date=November 7, 2007|publisher=''EW.com''|accessdate=January 4, 2004}}</ref> Филмот бил номиниран за осум награди „[[Оскар]]“, а освоил четири, и тоа: за најдобар филм, најдобра режија, најдобро адаптирано [[сценарио]] и најдобар спореден глумец. Покрај наградата „Оскар“, Хавиер Бардем ја освоил и наградата „[[Златен глобус]]“.<ref name="ReferenceA">„Напната игра на мачка и глушец“, ''Антена'', број 866, 30.1.2015, стр. 3.</ref> Филмот добил многу позитивни критики. Така, [[Роџер Еберт]] од „Chicago Sun-Times“ го нарекол „најдобриот филм кој го снимиле браќата Коен...“
 
==Содржина==