Разлика помеѓу преработките на „Чикаго (филм)“

Додадени 38 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
| language = [[Англиски]]
| budget = [[Американски долар|$]]45 милиони
| gross = $306.776.732<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.boxofficemojo.com/alltime/domestic/never1.htm |title=Top Grossing Movies That Never Hit #1 at the Box Office |publisher=Box Office Mojo |accessdate=July 18, 2010}}</ref>
}}
'''Чикаго''' ({{lang-en|Chicago}}) е [[мјузикл]] од [[2002]] година издаден од издавачката куќа „Miramax Films“. Филмот првпат почнал да се прикажува на [[27 декември]], [[2002]] во ограничен број на градови, а пошироко почнал да се прикажува на [[24 јануари]], [[2003]]. Филмот е адаптација на сатиричниот театарски мјузикл, истражува теми на гламурот и скандалот во [[Чикаго]] во ерата на џезот. Режисер и кореограф на филмот е [[Роб Маршал]], а адаптацијата за филм е напишана од [[Бил Кондон]]. Филмот Чикаго има освоено шест Оскари во 2003 вклучувајќи и оскар за најдобар филм. Овој филм е првиот мјузикл што ја добил наградата најдобар филм по филмот [[Оливер!]] во (1968).