Разлика помеѓу преработките на „Балкански сојуз“

Додадени 38 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (→‎Поврзано: Исправка на датумски формат, replaced: Распаѓање на Отоманското Царство → Распад на Отоманското Царство)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
'''Балканскиот сојуз''' е сојуз помеѓу [[Србија]], [[Бугарија]], [[Грција]] и [[Црна Гора]] насочен против [[Отоманско Царство|Османлиското Царство]],<ref name="OnWar-first">{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.onwar.com/aced/data/bravo/balkan1912.htm|title=Wars of the World; First Balkan War 1912-1913|date=December 16, 2000|publisher=OnWar.com|accessdate=2009-08-14}}</ref>. Балканскиот сојуз е едната од страните која ја води [[Прва балканска војна|Првата балканска војна]]. Судирот на сојузниците, по војната води до [[Меѓусојузничка војна|Втората балканска војна]].
 
==Создавање на сојузот==