Разлика помеѓу преработките на „Христо Делчев“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
(ситна поправка)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
}}
'''Христо Николов Делчев''' бил македонски револуционер учесник во македонското револуционерно движење, деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] и [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]].
== БиографијаЖивотопис ==
[[Податотека:Valandovska cheta.JPG|мини|лево|300п|Валандовската чета]]
Христо Делчев е роден 1885 година во Кукуш, тогаш во Отоманското Царство. Четврт по големина син на Никола Делчев и Султан Делчева, а негови браќа се [[Гоце Делчев|Гоце]], [[Димитар Делчев|Димитар]] и [[Милан Делчев]]. Завршил гимназија во Кукуш. Работел како продавач на манифактура. Влегува во [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]] и станал член на Кукушкиот револуционерен комитет.