Хасан Приштина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎top: clean up, replaced: |Отоманско Царство}} → }} using AWB
с →‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
Ред 12:
'''Хасан бег Приштина''' ([[албански јазик|албански]]: ''Hasan Bej Prishtina'') ([[Вучитрн]], [[Косово]], [[1873]] - [[Солун]], [[13 август]] [[1933]]) бил албански политичар. Пред [[Првата светска војна]] игра важна улога во албанското движење за независност. Во [[1921]] година кратко време бил премиер на [[Албанија]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
=== Рани години ===
Хасан бег Приштина потекнува од богато земјоделско семејство. Изучувал право во [[Истанбул]]. По [[Младотурската револуција]] од [[1908]] година е избран за пратеник во Османлискиот парламент. Приближно во тоа време го менува семејното презиме од Бериша во Приштина и ја додава кон своето презиме титулата „бег“.