Фридрих Лефлер: Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Фридрих Август Јоханес Лефлер''' ({{роден|24|јуни|1852}} — {{починат|9|април|1915}}) — [[Германија|германски]] [[бактериолог]] на [[Грајфсвалдски универзитет|Грајфсвалдскиот универзитет]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Станал [[доктор по медицина]] на [[Хумболтов универзитет|Берлинскиот универзитет]] во 1874. Работел со [[Роберт Кох]] од 1879–1884<ref>Асимов, ''Asimov's Biographical Encyclopedia of Science and Technology'' 2. издание</ref> како помошник во Царската здравствена служба во Берлин. Во 1884 станал физичар на Институтот Фридрих Вилхелм во Берлин и четири години подоцна станал професор на Грајфсвалдскиот универизтет.<ref name=ea>{{Cite Americana|wstitle=Лефлер, Фридрих}}</ref>
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{Persondata
| NAME = Лефлер, Фридрих Август Јоханес