Разлика помеѓу преработките на „Френсис Бејкон (сликар)“

с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
(→‎Значење и влијание: дополнување)
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
'''Френсис Бејкон''' ({{роден на|28|октомври|1909}} - {{починал на|28|април|1992}} {{починал во|Лондон|}}) — англиски [[сликар]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
== Творештво ==
Во [[1976]] година, за една Бејконова слика на аукцијата во [[Њујорк]] биле платени 140 000 американски долари. Во мај [[1990]] година, Бејконовиот триптих „Мај - јуни“ бил продаден за 6 270 000 американски [[Долар|доларидолар]]и. По смртта на Бејкон, цената на неговите дела започнала да расте вртоглаво: Така, во [[2008]] година, неговиот Триптих од 1976 година бил продаден за повеќе од 80 милиони долари, додека во ноември [[2013]] година уште едно негово дело достигнало рекордна цена. Имено, неговата слика од [[1969]] година, под наслов "Три студии на Лусијан Фројд", на аукцијата во Њујорк, организирана од страна на "[[Кристи]]", била продадена за дури 142,4 милиони долари.<ref>"Бекон е дома", ''Економија и бизнис'', година 16, ноември 2013, стр. 78.</ref>
 
==Значење и влијание==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бејкон, Френсис}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бејкон, Френсис}}
[[Категорија:Англиски сликари]]
[[Категорија:Луѓе од Лондон]]