Фредерик Соди: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Фредерик Соди''' (2 септември 1877 - 22 септември 1956) — англиски радиохемичар,кој заедно со Ернест Ратерфорд објаснил дека радиоактивноста се должи на трансмутацијата на елементи, за кои сега се знае дека вклучуваат нуклеарни реакции.Тој, исто така, го докажал постоењето на изотопи на одредени радиоактивни елементи.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Соди е роден на Улица 5 Болтон,Истборн, Англија.Син е на Бенџамин Соди, трговец на пченка и неговата сопруга Хана Грин.Отишол на училиште во Истборн Колеџ, пред да продолжи да студира на Универзитетскиот колеџ во Велс во Аберствит и на колеџот Мертон, Оксфорд, каде што дипломирал во 1898 година со почести по хемија од прва класа. Бил истражувач во Оксфорд од 1898 до 1900 година.