Разлика помеѓу преработките на „Томас Семјуел Кун“

Одземени 2 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Библиографија: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons category| → {{рв|)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Томас Семјуел Кун''' (англ. Тhomas Samuel Kuhn) ([[18 јули]] [[1922]] - [[17 јуни]] [[1996]]) бил еден од најдобрите интелектуалци, историчари и филозофи на науката во 20 век. Со својата книга „Структура на научната револуција“ од 1962 година, влијаел врз академнските кругови, но и врз усовршувањето на науката. Четири децении после објавувањето, темите на Куновите дела и натаму не се исцрпени. Починал од рак во 73 година од животот.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Томас Кун, синот на инжинерот Сeмjуел Кун и Минете Строк Кун, роден е во Синсинати, во државата Охајо, на 18 јули 1922 година. Завршил училиште во Ватертаун, во 1940 година, добивајќи ја наградата за посебна заинтересираност и ангажирање во областа на [[математика]]та и [[физика]]та. Дипломирал на [[Харвард]] во 1943 година, а подоцна на истиот универзитет и докторирал. Предавал на големи светски универзитети, како Харвард, Беркли и Пристон. Додека бил во Беркли го напишал своето најпознато дело „Структура на научните револуции“.<ref>{{citation |author=Alexander Bird |title=Thomas Kuhn |url=http://plato.stanford.edu/entries/thomas-kuhn/ |publisher=Stanford Encyclopedia of Philosophy |year=2004}}</ref> Бил оженет два пати и имал три деца. Во 1994 година му е дијагностициран рак во градите, од што после две години подоцна умрел.