Разлика помеѓу преработките на „Сулејман Рушити“

Одземени 56 бајти ,  пред 7 месеци
с
Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
|website =
}}
'''Сулејман Рушити''' (роден на {{роден на|22|јануари|1972}} година во [[Чајле]], {{роден во|Гостиварско}}) — македонски режисер и политичар.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Рушити дипломирал режија на Факултетот за драмски уметности во [[Тирана]] во [[1997]] година<ref>[http://www.sobranie.mk/biografija-pratenici-44b6c7b3-ac00-4b73-bb2b-682f70487afc-ns_article-sulejman-rushiti-08.nspx Биографија на www.sobranie.mk]</ref>. Од [[1998]]-[[2001]] бил ангажиран како режисер во [[Македонска радиотелевизија|Македонска радиотелевизија]], а во [[2001]] и [[2002]] година бил директор на Театарот на народностите во [[Скопје]].
 
Рушити бил основач и директор на театарот Алтернативе, Скопје во периодот од 1998-2002 година. Во [[2002]] година бил еден од основачите на културниот магазин Алтернатива, а во текот на 2002-2003 година бил член на бордот на „Про хелветиа“. Посетувал повеќе обуки од областа на управување на институциите од културата во странски образовни институции. Рушити зборува [[англиски]], [[германски]], [[српски]] и [[италијански]] јазик.