Стеван Трајков Калески: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Стеван Трајков Калески''' бил македонски револуционер во [[Македонска револуционерна организација|ВМОРО]]. Активен учесник во ослободувањето на Македонија.<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Илинденски сведоштва. том II, дел II|last=Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски|first=|publisher=Државен архив на Република Македонија|year=2016|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
== БиографијаЖивотопис ==
'''Стеван Трајков Калески''' бил роден во 1871 година во селото [[Долно Дивјаци]], [[општина Крушево]].