Разлика помеѓу преработките на „Симон Дракул“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (Замена со тековно име на предлошката, replaced: МакЛит → Македонска книжевност using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Симон Дракул''' — [[Македонија|македонски]] раскажувач, романописец, драмски автор, сценарист, историчар и преведувач.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
[[Податотека:Биста во Лазарополе.jpg|мини|лево|220px|Негова биста во родното Лазарополе]]