Разлика помеѓу преработките на „Симеон Георгиев“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Симеон Георгиев Клинчарски''' или ''Симеон Кочански'' бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] и [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]].
 
== БиографијаЖивотопис ==
Роден е во кочанското село [[Пресека]], тогаш во [[Османлиското Царство]], денес во Република Македонија. Влегува во [[ВМОРО]] во 1897 година. Во 1903 година е четник при [[Христо Чернопеев]]. Во 1904-1905 година е во четата на [[Крсто Б'лгаријата]]. По 1907 година до 1912 е самостоен војвода во Кочанско, во која секретар за некое време е [[Тодор Александров]]. На 1 февруари 1910 е направен неуспешен обид за негово убиство во [[Пресека]].