Силјан Аврамовски: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Силјан Аврамовски''' ({{Роден во|Скопје}}, {{роден на|10|април|1960}}) е македонски полициски функционер. Во 2004 година бил министер за [[МВР|внатрешни работи на Македонија]] во [[Влада на Македонија од јуни 2004|владата предводена од Хари Костов]]<ref name="МВР">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.moi.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=267|title=Поранешни министри за внатрешни работи|publisher=Министерство за внатрешни работи на Македонија|language=македонски|accessdate=2010-02-04}}</ref>.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Аврамовски е роден на [[10 април]] [[1960]] година во [[Скопје]]. Завршил Факултет за Безбедност во Скопје во [[1983]] година. По дипломирањето се вработува во [[МВР]], каде што постепено напредувал, извршувајќи повеќе функции. Најпрво работел како приправник во испоставата на [[Служба за државна безбедност|Службата за државна безбедност]] - [[Скопје]], како '''инспектор''' во [[Карпош (скопска населба)|Карпош]], а потоа како '''главен инспектор''' во '''Втората управа за спротивставување на меѓународен и внатрешен тероризам''' во Службата за државна безбедност.