Разлика помеѓу преработките на „Никола Парапунов“

Додадени 536 бајти ,  пред 4 месеци
ситна поправка
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
(ситна поправка)
 
[[Податотека:Nikola-Parapunov.jpg|мини|десно|150п|Никола Парапунов]]
'''Никола Парапунов''' ([[Разлог]], {{роден на|1|јули|1909}} - [[Бараково]], Горноџумајско, {{починал на|9|декември|1943}}) — македонски [[комунист]] и [[партизан]] од [[Пиринска Македонија]].
 
==Животопис==
РоденНикола Парапунов е роден во семејство на шивачки работник. Во [[1924]] година, по завршувањето на третитретиот клас во месната седмолетка, продолжувапродолжил да се школува во средното техничкото училиште во [[Софија]], градежнана градежната насока. Потоа работиработел во родниот град и активно соработувасоработувал со тогашната [[Внатрешна Македонска Револуционерна Организација]].
 
==Револуционерна активност==
Во [[1931]] година станува член на [[Бугарска комунистичка партија|Бугарската комунистичка партија]], а на почетокот на [[1932]] е член на окружното раководство на БКП во [[Петрич]]. Поради своето делување како комунист е уапсен и од [[1933]] до [[1941]] година е во затвор.
 
Во [[1931]] година, Парапунов станал член на [[Бугарска комунистичка партија|Бугарската комунистичка партија]], а на почетокот на [[1932]] бил член на окружното раководство на БКП во [[Петрич]]. Поради своето делување како комунист, тој бил уапсен и од [[1933]] до [[1941]] година бил в [[затвор]]. По излегувањето од затворзатворот, преминувапреминал во илегала и на [[26 јули]] [[1941]] година ја формираформирал разлошката чета, првата вооружена партизанска формација во [[Бугарија]]. Пиринска Македонија како дел од [[Царство Бугарија|Царството Бугарија]], најрано ќе го кренекренала својот глас за ослободување и обединување со останатите делови на [[Македонија]]. На територијата на Пиринска Македонија, уште во [[1941]] година ќе, се оформатоформиле партизански одреди под водството на Парапунов, а токму во Пиринска Македонија ќе се одиграодиграла и првата вооружена борба против бугарската војска и, воопшто, првата вооружена битка против фашистичките окупациски војски на Балканот [[Балкан]]от.<ref>„Историја на македонскиот народ“, книга трета, издава нип Нова Македонија - заедница за издавачка дејност, книги, периодика и публицистика - Скопје, Скопје, 1969 година</ref> На почетокот од 1943 година, Парапунов станал член на ЦК на БКП, но на крајот од истата година загинал кај месноста Сува Чешма, во близина на селото [[Бараково]], Горноџумајско, во борба против бугарска полициска заседа. Тој е опеан во народната песна „Темен се облак зададе“.<ref>Томе Саздов, ''Грива тресе, бисер рони'' (епска народна поезија). Скопје: Заштита, 1970, стр. 137-138.</ref>
 
На почетокот од 1943 година станува член на ЦК на БКП, но на крајот од истата година загинува кај месноста Сува Чешма, во близина на селото Бараково, Горноџумајско, во борба против бугарска полициска заседа.
 
== Наводи ==
* [[ОУ "Никола Парапунов" - Драгобраште|ОУ "Никола Парапунов"]], основно училиште што го носи неговото име во село [[Драгобраште]], [[Општина Виница]]
* [[Историја на Пиринскиот дел на Македонија (1913 - 2005)]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Парапунов, Никола}}