Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Роберт Кох ја добил [[Нобелова награда за физиологија или медицина|Нобеловата награда за физиологија или медицина]] за неговата работа за откривањето на причинителот на болеста туберкулоза во [[1905]]. Се смета за еден од основачите на [[бактериологија]]та, која е гранка на [[микробиологија]]та.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Хајнрих Херман Роберт Кох е роден во [[Клаустал]], Германија. Студирал медицина на [[Универзитетот во Гетинген]], кај професорот Фридрих [[Густав Јакоб Хенле]]. Дипломирал во [[1866]] година. Потоа зел учество во [[Франко-Пруска војна|Франко-Пруската војна]]. Работејќи со многу ограничени ресурси, тој постанал еден од основачите на бактериологијата, заедно со [[Луј Пастер]].