Разлика помеѓу преработките на „Рафаел Алберти“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
'''Рафаел Алберти''' ({{роден на|16|декември|1902}} - {{починал на|28|октомври|1999}}) е [[Шпанија|шпански]] [[поет]], [[драма]]тург, [[сликар]], [[графика|графичар]], виден член на ''[[Генерацијата '27]]'', еден од најзначајните шпански поети на [[20-ти век|дваесеттиот век]]. Во својата поезија Алберти создава еден од најперсоналните и автентични опуси во модерната шпанска лирика.<ref name=Mateja/>
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Роден е во [[Пуерто де Санта Марија]] ([[Кадис]], [[Андалузија]]), место каде и го започнува школувањето.<ref name=Mateja>[[Матеја Матевски]], ''Десет века на шпанската поезија'', [[МАНУ]], Скопје, 2004, стр. 514-515.</ref>. Оди во [[Мадрид]], каде најпрво флертува со [[сликарство]]то, за потоа, поттикнуван од [[Хуан Рамон Хименес|Хименес]] и неговиот близок пријател [[Федерико Гарсија Лорка|Лорка]] потполно да се повети на [[поезија]]та: ''Marinero en tierra'' (''„Морнар на копно“'', [[1925]]), ''La Amante'' („''Љубената''“, [[1926]]) и ''El alba del alhelí'' (''„Зората на шебоите“'', [[1927]]). Неговото рано творештво многу ѝ должи на шпанската традиција иако на карактеристичниот ''[[Кансониеро]]'' израз, Алберти успева да му даде една сосема нова авантгардна перспектива. Неговата прва книга, ''Морнар на копно'', заедно со ''Хумани стихови'' на [[Херардо Диего]], ќе ја подели националната награда за литература.